X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Gothaer: Jak zminimalizować finansowe skutki pożaru?

2014-02-28 11:45 piątek
W ubiegłym roku nieco spadła liczba interwencji strażaków związanych z pożarami obiektów mieszkalnych. Jak podaje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, liczba pożarów obiektów mieszkalnych w Polsce spadła z ponad 29 tys. w 2012 r. do blisko 27,5 tys. w 2013 r.

Strażacy najczęściej musieli interweniować w domach jedno- oraz wielorodzinnych (łącznie 23,4 tys. razy, o 889 mniej niż przed rokiem), natomiast pozostałe zdarzenia miały miejsce m.in. w hotelach, pensjonatach czy domach studenckich.

Kalkulator ubezpieczeń mieszkaniowych

Podobnie jak rok wcześniej najwięcej pożarów zanotowano w województwach mazowieckim (3686), śląskim (3364) i dolnośląskim (3151). Z kolei w województwach opolskim i świętokrzyskim straż pożarna gasiła ogień najrzadziej – odpowiednio 666 i 680 razy. Również w 2012 r. w tych regionach było najspokojniej.

- Zanotowany przez strażaków spadek liczby pożarów wpłynął również na liczbę szkód, które są zgłaszane do ubezpieczycieli. W 2013 r. było ich wyraźnie mniej, chociaż nie należy w związku z tym zapominać, że szkody pożarowe zawsze należą do najkosztowniejszych i najniebezpieczniejszych – mówi Anna Materny, dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU.

Z opublikowanej przed rokiem strażackiej listy najczęstszych przyczyn pożarów wynika, że wielu szkód można było uniknąć. To dlatego, że najczęściej pożar jest efektem nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych lub nieostrożnego obchodzenia się z ogniem, np. wyrzucania niedopałków papierosów lub tlących się zapałek. Jednak często zdarzają się również sytuacje, na które poszkodowani nie mają wpływu: podpalenia oraz awarie grzejników, pieców i instalacji elektrycznych.

Jeśli nie uda się uniknąć pożaru, to należy przynajmniej zadbać o to, aby zminimalizować jego finansowe skutki. Gothaer podkreśla, że ubezpieczając się od tego typu ryzyka trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów polisy. W pierwszej kolejności ważna jest świadomość, co dokładnie podlega ochronie. Od ognia można ubezpieczyć wolnostojący dom z przynależnymi do niego elementami, np. zewnętrznym pomieszczeniem gospodarczym, garażem czy altaną.

Przedmiotem ochrony może być także mieszkanie w budynku wielorodzinnym. W obydwu przypadkach ochroną na wypadek ognia (oraz innych zdarzeń losowych) obejmowane są ruchomości domowe (np. meble, sprzęt RTV/AGD, zewnętrzne anteny satelitarne czy solary słoneczne) i elementy stałe nieruchomości (drzwi, okna itp.).

- Na cenę ubezpieczenia składa się wiele czynników, wśród których najważniejszym jest tzw. suma ubezpieczenia, czyli wartość maksymalnego odszkodowania, które można dostać po pożarze. Właściciel nieruchomości samodzielnie lub korzystając z pomocy pośrednika, określa i podaje ubezpieczycielowi, ile według niego warte jest mieszkanie czy dom wraz ze wszystkimi przynależnymi elementami. Cena zależy też od rodzaju i liczby posiadanych sprawnych zabezpieczeń przeciwpożarowych, np. czujników wczesnego wykrywania czadu lub dymu, dzięki którym można otrzymać zniżkę – tłumaczy Anna Materny.

Wybierając polisę, warto wiedzieć, czym może różnić się zakres ochrony w zależności od ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa nie ubezpieczą domu, którego konstrukcję uznają za palną (np. wykończenie elewacji drewnem, pokrycie dachu palnym materiałem) lub, jeśli już zgodzą się na ochronę, naliczą klientowi wyższą składkę. Nie każdy ubezpieczyciel zgodzi się także chronić budynek, który nie posiada jeszcze pozwolenia na użytkowanie.

Czas zgłaszania i interwencji strażackich w 2013 r. (dane: KG PSP, źródło: www.kgpsp.gov.pl)
  • Na dotarcie do pożaru pierwsza grupa ratowników potrzebowała najczęściej od 6 do 10 minut.
  • Najwięcej pożarów zauważono w godz. od 15:01 do 20:00.
  • W zdecydowanej większości przypadków zgłoszenia pożarowe wpływają do ratowników w ciągu pierwszych 5 minut od zauważenia ognia.
  • Łączny czas interwencji w przypadku największych pożarów wynosi najczęściej od 4 do 12 godzin.
  • W blisko 44% przypadków działania ratownicze trwały krócej niż 30 minut, natomiast łączny czas od powiadomienia do powrotu jednostek nie przekraczał 1 godziny w przypadku 64% interwencji pożarowych. 

Źródło: Gothaer
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Ubezpieczenie bezskładkowe - umowa ubezpieczenia, dla której Ubezpieczający ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź